Funkce Rychlé spuštění ve Windows 8.1 a Windows 10 – Hybridní režim spánku


Co je funkce Rychlé spuštění a jak ji vypnout? Málokdo ví, že od Windows 8.1 přibyla jedna možnost jak ne/vypínat operační systém. Kromě známých možností hybernace, režimu spánku a vypnutí zde nově přibyla možnost tzv. rychlého spuštění. Microsoft ji také nazývá “hybridní režim spánku“. V podstatě jde o to, že se při vypnutí počítače (Start -> Vypnutí nebo odhlášení -> Vypnutí) ukládají systémové soubory na disk proto, aby mohl být při opětovném spuštění systému Windows 8.1 a Windows 1é rychleji načten. Při následném startu operačního systému se pak některé potřebné komponenty OS načítají z tohoto uloženého souboru, což by mělo být rychlejší, než klasický “čistý” start operačního systému.

Tato možnost je ve Windows 8.1 a Windows 10 defaultně nastavena, což není moc elegantní řešení, protože o ní jednak uživatel zřejmě nemá ponětí a dále pak na některých počítačích může způsobit to, že po vypnutí operačního systému poběží pevný disk dále a také budou svítit příslušné kontrolky stavu pevného disku. Tímto je počítač v jakési “klidové fázi”. Vypnutý není. Počítač se tedy tváří, jako by se chtěl vypnout (zhasne displej, svítí kontrolky, pevný disk je aktivní), ale nevypne se.

Jak vypnout funkci Rychlého spuštění?

  • Jděte do: Ovládací panely -> Možnosti napájení.
  • Zde klikněte na “Změnit nastavení, které nyní není k dispozici“.
  • Vypněte volbu “Zapnout rychlé spuštění”.

Vypnutí této funkce doporučuji na rychlejších počítačích, u kterých se startuje Windows 8.1 a Windows 10 sám o sobě dostatečně rychle. Má-li tento počítač navíc SSD disk, není zde co řešit. Navíc tím zabraníme zbytečnému ukládání systémových souborů na SSD disk, což může prodloužit jeho životnost.

Nevíte si s nastavením rady? Můžete využít naší službu počítačového poradenství, která je dostupná zdarma!

Náhled na nastavení funkce Rychlé spuštění

Funkce Rychlé spuštění ve Windows 8.1

Funkce Rychlé spuštění ve Windows 8.1

Pomohl Vám náš článek? Potěší nás, když jej budete sdílet ostatním lidem!

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam - doplňte početní operaci. *