Optimalizace a nastavení SSD disků pod Windows 8.1 a Windows 10 15


Článek má posloužit jako přehled možných nastavení pro SSD (Solid State Drive) disk v operačním systému Windows 8.1 a Windows 10 zkušenějším uživatelům. Nemá tedy sloužit jako detailní návod pro méně zkušené uživatelé, kteří daným nastavením „neví, co dělají“.

Optimalizace a vypnutí defragmentace?

Nástroj defragmentace pevného disku je součástí systému Windows od nepaměti. Nástupem SSD disků jej zřejmě potřebovat nebudete, protože umístění souborů na SSD je řízeno řadičem (a příkazem TRIM), který optimálně umisťuje jednotlivé soubory na SSD disk s tím, že na něm neexistují pomalejší a rychlejší místa pro přístup k samotným souborům. Příkaz TRIM zajistí, že operační systém informuje SSD o datových blocích, které jsou volné a tím pádem vhodné pro zápis dat.

Kde najdu nastavení optimalizace a defragmentace disku ve Windows 8.1 a Windows 10?

Tento počítač – pravým tlačítkem otevřete Vlastnosti disku – přejdete na kartu Nástroje. Následně se Vám zobrazí tento dialog (na obrázku vpravo):

Zde menší poznámka:

 • Ve starších verzích systému Windows (7, Vista, XP) se tento nástroj jmenuje „Defragmentace“ (na obrázku vpravo).
 • V novějších verzích systému Windows (8; 8.1 a 10) je tento nástroj přejmenován na „Optimalizace jednotek“ (na obrázku vlevo).

Kliknutím na tlačítko Optimalizovat otevřete tento dialog:

Optimalizace jednotek ve Windows 8.1

Optimalizace jednotek ve Windows 8.1

V našem případě je v PC pouze jeden SSD disk.

 • Tlačítkem „Změnit nastavení“ můžete nastavit frekvenci automatického spouštění optimalizací. Zde doporučujeme ponechat týdenní spouštění.
 • Tlačítkem „Optimalizovat“ spustíte samotnou optimalizaci SSD disku, čímž se spustí příkaz TRIM. V tabulce se u aktuálního stavu vypíše informace „Operací TRIM ošetřeno X % disku„. U SSD disku se tedy defragmentace nespouští.

Z hlediska spolehlivosti Vám můžeme doporučit SSD disky značky Intel, Kingston a Samsung!


 

Vypnutí hibernace a režimu spánku

Přecházet do režimu hibernace a režimu spánku mělo smysl s klasickými plotnovými disky (HDD). Start systému Windows 8.1 s SSD diskem je rychlejší než probouzení systému z obou režimů na kterékoliv jiném OS (Win). Start Windows 8.1 a Windows 10 je stejně rychlý jako probuzení téhož systému z obou režimů. Z hlediska časové úspory ztrácí tyto režimy smysl a je vhodné je přímo v nastavení zakázat.

Kde vypnu režim hibernace a spánku?

Postupujte podle obrázku: Ovládací panely – Hardware a zvuk – Možnost napájení – Nastavení systému

Kde vypnu režim hibernace a spánku

Kde vypnu režim hibernace a spánku?

Pozor si dejte ve Win 8.1 a Win10 na funkci „Rychlé spuštění“, která je defaultně zapnutá a systém se nevypíná, i když si to přejete!!!

V tomto případě nastává jakési pseudouspání, které není ani hibernace, ani režim spánku a samozřejmě se systém ani úplně nevypne. Na obrázku je uvedena situace, kdy jsou oba zmíněné režimy vypnuty.

hybernace

Vypnutí nebo odhlášení


Zakázání indexování

Doporučujeme v případě, že skladujete na SSD disku menší objem dat a zároveň nepotřebujete používat funkci vyhledávání.

Kde vypnu indexování?

Stiskněte kombinaci kláves WIN + F a hledejte „Zobrazit místní služby“. V přehledu služeb vyhledejte „Windows Search“. Následně ji otevřete a zobrazí se Vám tento dialog:

 

Zakázání indexování

Zakázání indexování


Zakázání stránkování

Je vhodné v případě, když máte dostatek (např. 8 a více GB) RAM paměti. Při nedostatku volné operační paměti může operační systém směřovat stránkování na pevný disk. Toto  má za následek zvýšení počtu čtení/zápisu dat na disk a také jisté zpomalené běhu OS.

Zakázání stránkování

Zakázání stránkování


Ukládání velkého množství dočasných a velkých souborů

Jestliže při práci ukládáte velké množství dočasných souborů, tak je mnohdy zbytečné jejich ukládání na SSD disk. Pro ukládání takovýchto souborů doporučujeme využívat nějakou flash paměť (paměťová karta, flash disk…).

Ukládáte denně velké množství, nebo velký objem dočasných souborů, které potřebujete jen na nějaký čas? Za den, dva, nebo týden již tyto soubory nepotřebujete a smažete je? V tom případě je lepší ukládat a spravovat soubory např. na paměťové kartě nebo flash disku. 

Pro ukládání filmů, her, hudby a dalších velkých souborů doporučujeme využívat klasické plotnové disky – HDD. Výhodou v jednom PC je kombinace SSD disku (primárně pro operační systém) a klasického plotnového HDD (primárně pro ukládání velkých dat). Mnohé dnešní notebooky mohou obsahovat dva pevné disky. SSD disk je proto výhodné připojit do M.2 slotu.


Nevíte si rady s nastavením? Máte jiný operační systém? Můžete nás kontaktovat nebo můžete využít naší službu počítačového poradenství.

Nastavujete svůj SSD disk jinak? Podělte se s námi o Vaše zkušenosti v diskuzi!


Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 zamyšlení nad “Optimalizace a nastavení SSD disků pod Windows 8.1 a Windows 10

 • Ondřej Hrad

  Děkuji za tipy a rady, hlavně se mi líbil odkaz:“ Pozor si dejte ve Windows 8.1 na funkci „Rychlé spuštění“ , který mi pomohl pro mě už nervy beroucímí win, které ne a ne vypnout.

  • pc-sluzby.net Autor příspěvku

   Jsme rádi, že Vám článek pomohl. Ano, ta funkce „Rychlé spuštění“ není moc šťastná, proto jsme ji zde také uvedli.

 • Ales

  Nevim no, alespon jste sem mohli apsqst, jak se ty veci vypinaji, respektive jak se k tem oknum pro vypnuti vubec dostat.

  • pc-sluzby.net Autor příspěvku

   Stačí poslat jeden dotaz do google a najde Vám to návod, jak se k oknům dostat. Jakmile budeme článek rozšiřovat, tak zde tyto kroky můžeme dopsat.

 • Jirka Jelinek

  Optimalizace a nastavení SSD disků pod Windows 8.1?
  – clanek se moc nepovedl
  komentar k: Kde vypnu cache v Google Chrome?
  – nevede k nepouzivani cache, prochlizec ji vytveri v temp adresari dal (u mne na ramdisk)
  – u volby je jasne napsano „while DevTools is open…“ tak tu nepiste hlouposti
  komentar: Kde vypnu defragmentaci disku ve Windows 8.1?
  – rozhodne nevypinejte, system windows 8.1 sam vidi ze uloziste je technologie flasch (SSD) a optimalizuje
  tydne disk „pretrimovanim“ – proc to vypinat
  – pokud mate jako druhe uloziste napriklad klasicky magneticky pevny disk, ze probiha optimalizace souboru
  tak aby se nefragmentovali a umistovali vhodne pro rychle cteni – proc to vypinat
  – mozna takova rada s vypinanim platila pro starsi verze OS…
  Jirka

  • pc-sluzby.net Autor příspěvku

   Dobrý den,
   děkujeme za komentář. Google Chrome si dle našich informací s tuto volbou občas pohrává stejně jako zde https://www.pc-sluzby.net/chrome-oznameni-tady-neni-nic-k-videni-rozejdete-se/

   Na počátku článku je uvedena informace, že je pro zkušenější uživatele. Předpokládáme tedy, že si každý dokáže zvážit případné výhody a nevýhody jednotlivých nastavení. Nám toto nastavení funguje naprosto skvěle.

   Máte pro nás nějaký TIP na další nastavení?
   Děkujeme

 • Boby

  Dobrý den,
  o vypnutí defragmentace ve Win 8.1 se na Toms Hardware píše toto:

  Defrag should be left on. Windows 8 doesn’t defrag SSD’s, it optimizes them (read – runs trim command).
  The exception to this is if you have a 3rd party tool such as the Intel SSD Toolbox (v3.1 or later) AND you have set it on a schedule.

  In Windows 8, when the Storage Optimizer (the new defrag tool) detects that the volume is mounted on an SSD – it sends a complete set of trim hints for the entire volume again – this is done at idle time and helps to allow for SSDs that were unable to cleanup earlier – a chance to react to these hints and cleanup and optimizer for the best performance. We do not do a traditional defrag (moving files to optimizer there location for space and performance) on SSDs.

  Zdroj:
  http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/f97425f8-3857-4aa4-9cf5-437d5e212c9c/defragging-ssds-a-default?forum=W8ITProPreRel#7a13db4d-9c24-488a-a28b-584e7eb9eadc

 • vodnik33

  Mohl by mě někdo říct, co má spánek společného s SSD diskem?
  A nevím jak komu, ale mě Win 8.1 startují daleko rychleji ze spánku / systém na ssd+ dva hdd/.

   • jack

    Nepleťte si režim hibernace a režim spánku.
    To, co popisujete je režim hibernace. Režim spánku zkrátka jen zachová obsah operační paměti (RAM) tím, že jí stále dodává potřebný proud. Ale ostatní komponenty vypne. Probuzení z režimu spánku je proto takřka okamžité a trváá jen, než se rozeběhnou všechny větráky a roztočí HDD. Kdežto při režimu hibernace je obsah paměti RAM uložen na HDD a při probouzení je tedy nutné tento záznam přečíst. U režimu spánku je stále v paměti.
    Režim spánku je náchylný na výpadek el. napájení, hibernace není.

  • pc-sluzby.net Autor příspěvku

   Dobrý den, pod jakým operačním systémem? SSD disk je jediný disk, který je v počítači nachází?

   Děkuji za upřesnění

  • Miroslav

   Ovládací panely \ Všechny položky Ovládacích panelů \ Nástroje pro správu — Defragmentace a optimalizace jednotek
   volba zakázat

 • oldřich jan

  Dobrý den,
  pozorně jsem kráčel dle popisů. Mám v HP ALL IN ONE PC 200. V něm mám systémový disk ssd 240 gb,. další disk ssd 480 gb, další 4x 15 120 gb. Při formátování ssd 480 gb doščlo k výpadku elektřiny. Od té doby nejsem schopen ssd naformátovat. V tento počítač disk c, vastnosti jsou věechny disky vidět, ale to je vše. Můžete mi prosím poradit jak ssd 480 gb úspěšně naformátovat?
  Děkuji. PVDr. Váňa O.J., M.A.