Praktické zkušenosti s eSIM na iPhone


V průběhu roku 2018 udělal Apple svým zákazníkům a fanouškům radost oznámením, že nové iPhony XR, XS a XS Max budou podporovat Dual SIM. Tedy technologii, díky které můžete používat dvě telefonní čísla na jednom zařízení.

V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o své praktické zkušenosti s použitím této technologie. Na internetu je již sepsáno mnoho návodů, kde se dozvíte, co a jak nastavit, aby se fyzická SIM karta i eSIM aktivovala.  Nutnou podmínkou však je, abyste měli alespoň jedno z čísel u operátora T-Mobile, který stále (únor 2019) jako jediný v ČR podporuje technologii eSIM.

Osobně mám iPhone XS, do kterého je vložena SIM karta od O2 jako firemní telefonní číslo, a dále mám načtenou eSIM od T-Mobile, kterou používám jako soukromé telefonní číslo. Jakmile jsou obě SIM karty v telefonu aktivní, uvidíte následující:

A zde jsou již mé praktické zkušenosti, které jsem během čtyř měsíců používání Dual SIM na iPhone XS nasbíral.

1. Zkrátí se výdrž baterie při používání Dual SIM?

Velice zanedbatelně. Subjektivně jsem si nevšiml rozdílu, kdy je aktivní jedna ze dvou, nebo obě SIM karty. Vysoký jas displeje nebo časté použití fotoaparátu má na baterii mnohem vyšší nároky, než příjem dvou telefonních signálů zároveň:

2. Je-li jedno číslo obsazené, druhé je nedostupné.

“K obsluze příchozích i odchozích hovorů na obou SIM kartách slouží technologie Dual SIM Dual Standby (DSDS). Když je jedno číslo obsazené, příchozí hovory na druhé číslo se přesměrují do hlasové schránky.”1

Znamená to, že jestliže probíhá hovor na první SIM kartě a zároveň se vám někdo pokouší dovolat na druhou SIM kartu, ozve se volajícímu, že jste nedostupný. Vhodnější by bylo, kdyby volající dostal informaci o obsazenosti (právě probíhajícím hovoru). Myslím, že tímto způsobem jsou řešeny některé Dual SIM telefony běžící na Androidu.

Probíhající hovor

Probíhající hovor

3. Vypínání a zapínaní SIM karet

Častým úkonem, který se SIM kartami provádím je jejich jednotlivé vypnutí a zapnutí. V nastavení iPhonu je tato volba pojmenována “Zapnout tuto linku”. Tento přepínač využívám například o víkendu, kdy si přeji být dostupný na soukromém čísle a zároveň nedostupný na čísle služebním. Je to vlastně režim Letadlo pro jednotlivé SIM karty.

Zapnout tuto linku

Zapnout tuto linku

4. Uložení více eSIM profilů

Do iPhonu je možno uložit více eSIM profilů, pouze jeden z nich však může být aktivní. Využít se to dá například tak, že na další eSIM můžete mít výhradně datový tarif, nebo si do iPhonu můžete načíst lokální eSIM zahraničních operátorů a zapnete ji, jakmile to budete potřebovat.


Zdroje:

1: Používání dvou SIM karet s eSIM – Podpora Apple. Official Apple Support [online]. Copyright © 2019 Apple Inc. Všechna práva vyhrazena. [cit. 14.02.2019]. Dostupné z: https://support.apple.com/cs-cz/HT209044

Jaké máte zkušenosti s Dual SIM na iPhone vy? Napište nám!

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam - doplňte početní operaci. *