Skvělé starší notebooky, aneb bída těch novějších


Úvodem

Již dlouho nosím v hlavě myšlenku sepsat článek, který by trochu sumarizoval, kam se (bohužel) dostaly novější notebooky. Takřka denně se dostávám do kontaktu s notebooky různých značek, typů a data výroby. A čím dál tím častěji kroutím hlavou nad kdejakými drobnostmi, které výrobci pomalu do novějších notebooků prosazují. Naopak většinou oceňuji starší stroje, kterých se nestihla dotknout moderní vlna zmenšování, ztenčování, zjednodušování, úspory výrobních nákladů, čistka prvků pro design …

V článku tedy postupně vypíchnu prvky, které se již dnes z klasických pracovních notebooků vytratily, vytrácí, jsou „osekány“, nebo se všelijak znetvořily. Na přenosném počítači povětšinou pracuji, takže tíhnu k pracovním notebookům (série Lenovo Thinkpad, Dell Precision, HP Probook, Sony Vaio …), kterých se tento článek bude dotýkat zřejmě nejvíce.

Článek postupně aktualizuji a připisuji další odstavce.


Zámek víka displeje

Pouhým cvaknutím drží víko displeje vždy pevně u základny. Notebook můžete přenášet tak, jak chcete a displej se nikdy sám neotevře. Celkově se tím zvyšuje odolnost celé konstrukce notebooku v zavřeném stavu. Všimněte si, že většinou šly takto zamknuté displeje otevírat pouze jednou rukou!

Zámek víka displeje

Zámek víka displeje

 

Zdvih notebooku

Dovolte mi otázku: Když píšete na běžné externí klávesnici, máte ji zdvihlou? Pravděpodobně ano. Je škoda, že se tento prvek uchytil u pár výrobců jen na krátkou dobu. Dnes si pro komfortnější práci můžete notebook zvednout například knihou 🙂

Zdvih notebooku

Zdvih notebooku

 

Zástupný numerický blok

Do notebooků menších úhlopříček (12″ – 14″) se nevejde regulérní numerická klávesnice. Dnes je již bohužel běžné, že pracovní notebooky nenabídnou na klávesnici zástupný numerický blok. Čísla tak musíte ťukat přes anglickou klávesnici nebo přidržením Shiftu. Na obrázku je navíc numerka chytře potištěna na hranách kláves!

Zástupný numerický blok

Zástupný numerický blok

Indikační diody

Náročnější práci ulehčí, jestliže pouhým sklopením zraku z obrazovky uvidíte, co se s notebookem děje (práce disku, nabíjení …) a jaké funkce jsou aktuálně vypnuty/zapnuty (Wi-fi, BT, Numlock, zvuk …). Lenovo se dnes například takřka nebojí indikovat pouze to, že je notebook zapnutý (trošku přeháním).

Indikační diody

Indikační diody

Robustní konstrukce

Příměsi titanu, magneziový rám, hořčíkové slitiny či RollCage? O tom si dnes můžeme nechat prakticky jen zdát. Použité materiály jsou čím dál tím horší a není výjimkou, kdy je notebook po dvou letech provozu na odpis.

TIP: Vyhledejte si Googlem sousloví „Lenovo P50 Cracked Palmrest„. Toto má být prémiový pracovní notebook, který se prodává za 50-100. tis. Kč.

Robustní konstrukce

Robustní konstrukce

Rozšiřující baterie

Téměř každý business model notebooku šlo nějakým způsobem rozšířit nad rámec základní baterie. Běžně šlo nahradit primární baterii za jinou s vyšší kapacitou, do spodní části notebooku nebo do speciálního slotu šlo nacvaknout další, přídavnou baterii… Tímto se uživatel mohl dostat na celodenní výdrž při kancelářské práci, nebo jste si mohli v rychlosti půjčit od kolegy se stejným notebookem jeho nabitou baterii a dále tak pracovat bez nabíjení.

Přídavná baterie

Přídavná baterie

Jednoduchá výměna komponent

Bylo fajn, když jste se ke klíčovým komponentám notebooku (baterie, pevný disk, paměti, DVD mechanika, Wi-fi modul …) dostali pouhým odšroubováním příslušných šroubků. Dnes musíte většinou odmontovat všechny šroubky na spodní straně, sundat base cover a poté např. zjistíte, že paměť RAM je integrována v základní desce a lze/nelze přidat další paměťový modul.

Výměna komponent

Výměna komponent

Předinstalovaný software

Povětšinou šlo o skvělé prográmky, které sloužily jako nadstavba nad staršími OS ve smyslu obsluhy různých komponent notebooku (Wi-fi, baterie, touchpad, trackpoint …). V mžiku jste mohli nastavit prahy nabíjení baterie, gesta touchpadu či vytvořit novou WLAN. Nejčastěji jsme se s těmito prográmky mohli setkat v zařízeních řady Think.  V dnešní době již tyto prográmky téměř vymizeli, neboť hromadu jejich funkcí bohužel (a mnohdy špatně) obstarává OS.

Předinstalovaný software

Předinstalovaný software

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *