Úvodem
NAS, tedy síťové úložiště / síťový disk je čím dál tím více oblíbenější prvek v domácích podmínkách. Většina uživatelů si NASku nastaví, zapojí a spokojeně ji využívá. Ideální je případ, kdy o fyzické přítomnosti NASu ani nevíte. Ovšem, tu krabičku musíte někam umístit a ona jako na potvoru vydává nepříjemné zvuky, které mohou vadit menšině uživatelů. Právě pro ně je určen tento článek. Dozvíme se, jak jednoduše vyměnit ventilátor za účinnější a hlavně tišší.
Požadavek od zákazníka je následující: Snížit hluk, který vydává ventilátor NASu Western Digital My Cloud EX2 a upravit jeho chod na nepřetržitý provoz. Standardně ventilátor většinu času neběží, ale v momentě, kdy začnete z disků číst/zapisovat, dá o sobě samozřejmě pořádně vědět. Defaultně se ventilátor tohoto NASu spíná pouze od určité teploty pevných disků. Máme ovšem vypozorováno, že se spínání ventilátoru mění v závislosti na firmwaru NASu a také na okolních podmínkách. Konkrétně je tento NAS umístěn v rackové skříni, kde je průměrná teplota pod 30°C. Rack je umístěn hned vedle stolu s PC, na kterém pracuje zákazník, který požaduje co největší ticho.
Nový ventilátor NOCTUA NF-A4x10 FLX
Nejprve se podívejme na ventilátor, kterým je aktuálně osazen tento NAS – jedná se o ventilátor Sunon o rozměrech 35x35x10 mm. Větráček je následně vsazen do gumového rámečku, čímž celý komplet dostane již standardnější rozměr 40x40x10 mm. A toto je právě rozměr vybraného nového ventilátoru od výrobce Noctua, který je označen NF-A4x10 FLX. Udávaná hlučnost je 12.9-17.9 dB(A) s tím, že se na tu nižší hodnotu dostanete s přibaleným Low-Noise Adaptérem. Při takovéto “hlučnosti” si můžeme dovolit nepřetržitý provoz ventilátoru uvnitř NASu, aniž by si toho kdekdo všiml.
Jak se dostat dovnitř NASu WD My Cloud EX2
Samozřejmě nejprve upozorním, že článek nemá sloužit jako detailní návod a veškerou zodpovědnost za manipulaci máte na sobě 🙂
- NAS vypneme přes webové rozhraní, odpojíme všechny kabely.
- Odklopíme víko šachty s HDD, odšroubujeme kovovou sponu, která drží oba pevné disky a poté vyjmeme i je.
- To nejhorší máme nyní před sebou. Musí se sundat jednolitý plastový kryt, který drží na plastových západkách/pacičkách. GL, ať si jich moc neulomíte!
- Po sundání krytu se vám již napůl ukáže kovový case, který je ještě shora a zespoda přichycen 2×2 šroubky k plastové základně, která chrání spodní, zadní a horní část NASu.
- Následně stačí sundat čelní plastový díl, který drží na case pomocí gumových vymezovačů.
- Z čelního dílu vyjměte ventilátor, který je opět usazen v gumovém rámečku.
- To je vše. Na stole máte nyní tohle:
Usazení nového ventilátoru
Umístění nového ventilátoru Noctua není úplně snadné. Na vině je lehce zaoblená spodní hrana prostoru, kam by se měl nový větráček usadit. Původně byl v tomto prostoru gumový rámeček, který obaloval starý ventilátor. Nyní jsou dvě možnosti:
- Onu spodní hranu lehce zbrousit tak, ať tam ventilátor přesně sedne. Do samotné konstrukce NASu se dám ale vůbec nechce zasahovat z důvodů případných reklamací. Proto volíme druhou možnost:
- Usadit ventilátor pomocí stahovacích pásků, což není úplně elegantní řešení, které ale ničemu nevadí. Naopak se tím určí obdobný původnímu, lehce nakloněný směr ventilátoru.
Ventilátor Noctua je na svém novém místě a nyní se opět musíme rozhodnout: Jak jej budeme napájet? Nejjednodušší je samozřejmě koncový třípin zapojit zpět do MB NASu. Tímto bude jeho chod v režii NASu, což ale v našem případě nechceme. Naopak chceme, aby jel větráček neustále, takže jej připojíme na externí napájení.
- Původní ventilátor
- Usazení nového ventiláítoru
- Montáž NASu
Upgrade case, dokončení, otestování
Jako další upgrade se nabízí úprava plechu case, který “brání” čistému průtoku vzduchu do šachet pevných disků. Ideální by bylo vystřihnout do plechu kruhový otvor v průměru ventilátoru tj. 40 mm. Opět z důvodů možných budoucích reklamací (k NASu je přikoupena záruka na 5 let) tuto úpravu nebudeme na přání zákazníka provádět.
Následně stačí vše zpět složit a správně zapojit. Výsledkem nám bude na první pohled shodná NASka, ze které vede navíc externí napájení (vývod byl ještě upravován) pro ventilátor. Důrazně doporučujeme otestovat teploty v klidovém i pracovním (čtení/zápis) režimu NASu.
Hezky clanek. Vetracek jste napojili take na prilozeny “silent adaptor”? Delali jste test teplot pri pouziti tohto “silent adaptoru”, o kolik je teplota vyssi?
Děkujeme. Silent adapter jsme již nepoužili, neboť je nový větráček Noctua tichý sám o sobě.
Dělali jsme pouze hrubý test teplot s původním větráčkem a novou Noctuou. Rozdíl byl někde okolo 5C. Nicméně to maximálně splnilo původní zadání – ztišení celého NASu! 🙂
Jak jste to řešili se systémovou hláškou o nefunkčnosti ventilátoru? Po výměně větráčku bliká občas červené kontrolka vystrahy s tím, že nejde větráček. Větrák mám zapojen přímo na desku v NAS. Taktéž Noctua.
Ta systémová hláška v GUI WD NAS nás neotravovala, takže jsme ji neřešili. Do administrace NASky se jde zcela výjimečně a víme, že máme teploty vyzkoušeny, takže se nic nemůže stát. Kontrolka nám tuším neblikala. Je teda pravdou, že občas zkusíme, jestli se Noctua vůbec točí, jak je tichá 🙂 A jestli se točí, tak víme, že jsou teploty v pořádku a info hlášky nás v tu chvíli neruší a nezajímají.
Inspirativny clano diki! S odstranenim plastoveho krytu som sa celkom vytrapil, ale podarilo sa. Mam otazocku, preco ste novy ventilator nenapojili trojpinovym konektorom na dosku NAS???
PS: pokial bude niekto potrebovat foto plastovych zapadiek krytu pre ulahcenie demontaze krytu mozem poslat….
Protože jsme potřebovali, aby nový, tichý větráček běžel neustále 🙂
Bolo by mozne dopojenie (dopajkovanie) noveho ventilatora niekde pri vstupe privodneho napatie na dosku? Ja uz ma NAS po zaruke…
Ahoj Marek, mohol by si mi, prosim, poslat fotky tych pinov? Vdaka. cyboslav@seznam.cz
Super téma. Mám možná ale malý problém. Větráček se při restartu systému roztočí a asi po kontrole raidu ještě cca 2-3 minuty funguje – točí se. Pak se zastaví a já sleduji na dashboardu stoupající teplotu. Nevíte při jaké teplotě se ventilátor zase roztočí? Disky jsou momentálně na 53 stupních. Na NAS zatím nepřistupuji, ale mám strach, že se mi i tak disky upečou. Nemohl jsem něco udělat špatně? zaráží mě to, že při restartu se větráček v pohodě roztočí. Děkuji za odpověď
Nyní nedokážu přesně rozeznat, kdy se větráček točí a kdy nikoliv. NAS je uzavřená a hluk z plotnových disků je vyšší. Uvedená teplota není z nejvyšších a dokážu si představit, že se při ni NAS ještě chladit nemusí. Doporučuji tedy vyzkoušet to stejné s původním větráčkem, NAS zatížit a sledovat při jakých teplotách dochází k zapnutí a vypnutí chlazení.
Celý návod je OK, mám ale pár podrobností
Při rozebírání bacha – plastové kotvičky jsou opravdu VELMI křehké. Nicméně pokud budete mít štěstí (a to mám ve zlomených kotvičkách 100% úspěšnost) tak i tak bude kryt obstojně držet. Obával jsem se vibrací atd., ale v pohodě.
WD dává signál k roztočení větráčku kolem 60 st. Trošku jsem panikařil, hodně zdrojů uvádí, že HDD by neměly mít víc jak 50 stupňů. Problém je že Noctua je větší a kvalitnější větrák a WD zřejmě v novém firmwaru, alias OS5 kontroluje otáčky. A ty můžou být nižší než u původního minivětráčku. Přestože zjevně pořád probíhá indexace (to je něco šíleného – to se opravdu WD nepovedlo) začíná spouštět ventilátor kolem 60 stupňů. Měl jsem to odkrytované, protože Noctua je fakt tichá. Trošku doufám, že jakmile skončí indexace, teploty klesnou. Děkuji autorovi článku za informace, které dal k dispozici. Není snadné je získat 🙂
Zdravím. Taky mě štvala nadměrná hlučnost a hned jsem využil článku a rad v něm. Hlučnost je opravdu o dost lepší. Už se asi i vyspím…. Ale ted mi při práci (kopírování) neustále bliká červená kontrolka, přestože teploty na discích jsou 64 a 67 stupnů a to jak čtu je celkem běžné. Je možné nějak s tímto poradit. Je pravda že jsem novou Noctuu taky napojil zpět na původní PIN. To řešení na externí napájení se mi nelíbí. Díky Honza