Upgrade NASu: Výměna ventilátoru u Western Digital My Cloud EX2 8


Úvodem

NAS, tedy síťové úložiště / síťový disk je čím dál tím více oblíbenější prvek v domácích podmínkách. Většina uživatelů si NASku nastaví, zapojí a spokojeně ji využívá. Ideální je případ, kdy o fyzické přítomnosti NASu ani nevíte. Ovšem, tu krabičku musíte někam umístit a ona jako na potvoru vydává nepříjemné zvuky, které mohou vadit menšině uživatelů. Právě pro ně je určen tento článek. Dozvíme se, jak jednoduše vyměnit ventilátor za účinnější a hlavně tišší.

Požadavek od zákazníka je následující: Snížit hluk, který vydává ventilátor NASu Western Digital My Cloud EX2 a upravit jeho chod na nepřetržitý provoz. Standardně ventilátor většinu času neběží, ale v momentě, kdy začnete z disků číst/zapisovat, dá o sobě samozřejmě pořádně vědět. Defaultně se ventilátor tohoto NASu spíná pouze od určité teploty pevných disků. Máme ovšem vypozorováno, že se spínání ventilátoru mění v závislosti na firmwaru NASu a také na okolních podmínkách. Konkrétně je tento NAS umístěn v rackové skříni, kde je průměrná teplota pod 30°C. Rack je umístěn hned vedle stolu s PC, na kterém pracuje zákazník, který požaduje co největší ticho.

Nový ventilátor NOCTUA NF-A4x10 FLX

Nejprve se podívejme na ventilátor, kterým je aktuálně osazen tento NAS – jedná se o ventilátor Sunon o rozměrech 35x35x10 mm. Větráček je následně vsazen do gumového rámečku, čímž celý komplet dostane již standardnější rozměr 40x40x10 mm. A toto je právě rozměr vybraného nového ventilátoru od výrobce Noctua, který je označen NF-A4x10 FLX. Udávaná hlučnost je 12.9-17.9 dB(A) s tím, že se na tu nižší hodnotu dostanete s přibaleným Low-Noise Adaptérem. Při takovéto “hlučnosti” si můžeme dovolit nepřetržitý provoz ventilátoru uvnitř NASu, aniž by si toho kdekdo všiml.

Větráček Noctua NF-A4x10 FLX

Větráček Noctua NF-A4x10 FLX

Jak se dostat dovnitř NASu WD My Cloud EX2

Samozřejmě nejprve upozorním, že článek nemá sloužit jako detailní návod a veškerou zodpovědnost za manipulaci máte na sobě 🙂

 1. NAS vypneme přes webové rozhraní, odpojíme všechny kabely.
 2. Odklopíme víko šachty s HDD, odšroubujeme kovovou sponu, která drží oba pevné disky a poté vyjmeme i je.
 3. To nejhorší máme nyní před sebou. Musí se sundat jednolitý plastový kryt, který drží na plastových západkách/pacičkách. GL, ať si jich moc neulomíte!
 4. Po sundání krytu se vám již napůl ukáže kovový case, který je ještě shora a zespoda přichycen 2×2 šroubky k plastové základně, která chrání spodní, zadní a horní část NASu.
 5. Následně stačí sundat čelní plastový díl, který drží na case pomocí gumových vymezovačů.
 6. Z čelního dílu vyjměte ventilátor, který je opět usazen v gumovém rámečku.
 7. To je vše. Na stole máte nyní tohle:
Rozebraný NAS WD

Rozebraný NAS WD

Usazení nového ventilátoru

Umístění nového ventilátoru Noctua není úplně snadné. Na vině je lehce zaoblená spodní hrana prostoru, kam by se měl nový větráček usadit. Původně byl v tomto prostoru gumový rámeček, který obaloval starý ventilátor. Nyní jsou dvě možnosti:

 1. Onu spodní hranu lehce zbrousit tak, ať tam ventilátor přesně sedne. Do samotné konstrukce NASu se dám ale vůbec nechce zasahovat z důvodů případných reklamací. Proto volíme druhou možnost:
 2. Usadit ventilátor pomocí stahovacích pásků, což není úplně elegantní řešení, které ale ničemu nevadí. Naopak se tím určí obdobný původnímu, lehce nakloněný směr ventilátoru.

Ventilátor Noctua je na svém novém místě a nyní se opět musíme rozhodnout: Jak jej budeme napájet? Nejjednodušší je samozřejmě koncový třípin zapojit zpět do MB NASu. Tímto bude jeho chod v režii NASu, což ale v našem případě nechceme. Naopak chceme, aby jel větráček neustále, takže jej připojíme na externí napájení.

Upgrade case, dokončení, otestování

Jako další upgrade se nabízí úprava plechu case, který “brání” čistému průtoku vzduchu do šachet pevných disků. Ideální by bylo vystřihnout do plechu kruhový otvor v průměru ventilátoru tj. 40 mm. Opět z důvodů možných budoucích reklamací (k NASu je přikoupena záruka na 5 let) tuto úpravu nebudeme na přání zákazníka provádět.

Možný upgrade

Možný upgrade case

 

Následně stačí vše zpět složit a správně zapojit. Výsledkem nám bude na první pohled shodná NASka, ze které vede navíc externí napájení (vývod byl ještě upravován) pro ventilátor. Důrazně doporučujeme otestovat teploty v klidovém i pracovním (čtení/zápis) režimu NASu.

NAS po výměně ventilátoru

NAS po výměně ventilátoru


Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Antispam - doplňte početní operaci. *

8 zamyšlení nad “Upgrade NASu: Výměna ventilátoru u Western Digital My Cloud EX2

 • Robert

  Hezky clanek. Vetracek jste napojili take na prilozeny “silent adaptor”? Delali jste test teplot pri pouziti tohto “silent adaptoru”, o kolik je teplota vyssi?

  • pc-sluzby.net Autor příspěvku

   Děkujeme. Silent adapter jsme již nepoužili, neboť je nový větráček Noctua tichý sám o sobě.

   Dělali jsme pouze hrubý test teplot s původním větráčkem a novou Noctuou. Rozdíl byl někde okolo 5C. Nicméně to maximálně splnilo původní zadání – ztišení celého NASu! 🙂

 • Jakub

  Jak jste to řešili se systémovou hláškou o nefunkčnosti ventilátoru? Po výměně větráčku bliká občas červené kontrolka vystrahy s tím, že nejde větráček. Větrák mám zapojen přímo na desku v NAS. Taktéž Noctua.

  • pc-sluzby.net Autor příspěvku

   Ta systémová hláška v GUI WD NAS nás neotravovala, takže jsme ji neřešili. Do administrace NASky se jde zcela výjimečně a víme, že máme teploty vyzkoušeny, takže se nic nemůže stát. Kontrolka nám tuším neblikala. Je teda pravdou, že občas zkusíme, jestli se Noctua vůbec točí, jak je tichá 🙂 A jestli se točí, tak víme, že jsou teploty v pořádku a info hlášky nás v tu chvíli neruší a nezajímají.

 • Marek

  Inspirativny clano diki! S odstranenim plastoveho krytu som sa celkom vytrapil, ale podarilo sa. Mam otazocku, preco ste novy ventilator nenapojili trojpinovym konektorom na dosku NAS???
  PS: pokial bude niekto potrebovat foto plastovych zapadiek krytu pre ulahcenie demontaze krytu mozem poslat….