Vytvoření pole RAID a problém s neúplnou kapacitou disků


Při vytváření RAID polí z disků s vyšší kapacitou, tj. více než 2 TB můžete narazit na problém, kdy vám operační systém neukáže plnou kapacitu disků. V našem případě jsme vytvořili pole RAID 1 se dvěma 4 TB a OS Windows 7 Pro hlásil v aplikaci „Správa disků“ připojení obou disků s kapacitou 1677,90 GB! Oproti požadovanému výsledku tedy nevidíme více jak polovinu kapacity disků a navíc se nám hlásí oba pevné disky. Viz následující obrázek:

RAID 1 problém 1677,90 GB

RAID 1 problém s 1677,90 GB

Předpokládané nastavení pro RAID

  • Stejné disky se stejnou kapacitou jsou připojeny do MB.
  • V BIOSu je zvolen režim BOOTu „RAID“.
  • Ve správci RAIDu (např. Intel Rapid Storage Technology) máte vše správně vytvořeno = disky hlásí správnou kapacitu a disková pole jsou vytvořena. Viz následující obrázek:
Intel Rapid Storage Technology

Intel Rapid Storage Technology

Když operační systém hlásí chybnou kapacitu disků v RAIDu…

V našem případě (viz obrázek výše) vytváříme dvě RAIDové pole. První se nazývá „SystemSSD“ a je vytvořeno na dvou SSD discích o kapacitě 500 GB. Druhé pole se nazývá „DataHDD“ a je tvořeno na dvou HDD discích o kapacitě 4 TB. Vše se zdá být v pořádku, než se podíváme do aplikace „Správce disků“ (viz první obrázek).

  • První pole se hlásí v pořádku.
  • Druhé pole se nehlásí v pořádku. Divíme oba pevné disky (Disk1, Disk2) a mají neúplnou kapacitu 1677,90 GB místo očekávaných 4000 GB.

Řešení chybné kapacity disků, které hlásí 1677,90 GB

Situaci lze jednoduše vyřešit instalací podpůrné aplikace a ovladačů, která se nazývá „Intel® Rapid Storage Technology enterprise (Intel® RSTe) RAID Driver„.

Tímto je problém vyřešen! Instalací této aplikace navíc získáte podrobnější informace o sestavených RAID polích a discích, které obsahují přímo z prostředí Windows. Uvedené řešení je ověřeno pro základní desku ASUS P9D WS.

Máte problém se správným nastavením RAIDu? Potřebujte pomoct, nebo rovnou navrhnout celé řešení RAIDových polí? Obraťte se na nás!

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *